Bahar alerjisi nedir? Nasıl geçer?

Halk arasında “saman nezlesi” olarak bilinen bahar alerjisi isminde de anlaşıldığı üzere bahar mevsiminin gelişiyle birçok kişide nükseder. Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bahar alerjisinin başlıca belirtileri gözlerde kızarıklık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hapşırmadır. Alacağınız bazı önlemler bu süreci daha rahat bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

bahar-alerjisi-nasil-gecer.jpg

İlk yapılması gereken şey alerjenlerden uzak durulmasıdır. Başlıca alerjenler polen, akar böcekleri, küf mantarları ve bazı hayvanların tüyleridir ve alerjiye yatkın kişileri doğrudan etkilerler. Polenlerin uçuşmasını önlemek için kapı ve pencereler kapalı tutulmalı ve polen taşıma ihtimali olan ağaçlardan uzak durulmalıdır.

Alerjenleri daha hızlı bir şekilde yaydığı için kuru ve rüzgârlı havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin. Eğer dışarı çıkmanız zaruri ise bu gibi koşullarda bir maske takmanız faydalı olacaktır. Dışarda vücuda bulaşma ihtimaline karşı eve gelindiğinde duşa girmek bahar alerjisinin etkilerini azaltacaktır.Kişisel temizliğin yanı sıra, yıkanmış olan çamaşırlar, açık alandan ziyade iç mekânda kurutulmalıdır. Böylece havada uçuşan polenlerin ıslak çamaşırlara yapışması engellenir. Eğer çok sık araç kullanıyorsanız klimadan nüfuz eden polenleri ortadan kaldırmak için haftada bir iç yıkama yapın.

bahar-alerjisi-tedavisi.jpg

Süpürge ve hava temizleyicilerin HEPA filtreli olması ev içerisinde bahar alerjisinin etkilerini azaltır ve havayı temizler.Ev temizliği yaparken eşyaların ve halıların tozdan arındığından emin olun ve nevresim takımlarını haftada bir değiştirin. Böylece oluşan alerjenler vücutta yer etmeden ortadan kalkmış olacaktır.

Yetişkin bir birey bahar alerjisini ortalama 7-10 günde atlatır. Eğer bu süreyi aştıysanız mutlaka doktorunuza görünmeli ve onun kontrolünde alerji ve burun tıkanıklığını giderici spreyler kullanabilirsiniz.Bitkisel yağlar ve bitkisel çaylar da bahar alerjisiyle başa çıkmada yardımcınız olabilir. Lavanta ve badem yağı sinüslerde oluşan ağrıyı yok eder. Burun temizliğini ak kuyruğu ve papatya çayıyla yaparsanız burun içerisindeki irritasyonu önlemiş olursunuz.Tıkanmış sinüsleri açmak için buhar solumak size yardımcı olacaktır. Bunu için derince bir kaba kayna su ekleyin ve kafanızı suya değmeyecek bir şekilde 5-10 dakika buharı soluyun.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir