Alerji Nedir, Tanısı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Vücudumuzun kendisini korumak adına geliştirdiği bir reaksiyon olan alerjiden çok sayıda kişi etkilenmektedir. Vücuda dışarıdan giren etkenlerden ve çevresel faktörlerden etkilenerek hapşırık, öksürük, göz yaşarması, kaşıntı gibi tepkimeleriniz oluyorsa muhtemel olarak bir alerjiniz var demektir. Yazımızda kaşıntılı alerji çeşitlerine karşı kullanabileceğiniz ilaç çeşitlerini sizlere aktarmaya çalışacağız.

kasintili-alerji.jpg

Alerji Nedir, Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Alerjinin nedenleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve çok sayıda unsura karşı alerji olunabilir. Yiyecekler, solunan hava, içecekler, toz, polen ve daha bir çok faktör alerjinin kaynağı olabilir. Eğer bu unsurlardan belirli olanları ile temas haline geçtiğinizde kaşıntı, öksürük, hapşırık, göz yaşarması, vücutta şişiklikler, nefes darlığı gibi durumlar ile karşılaşıyorsanız o şeye karşı yüksek olasılıkla alerjiniz vardır. Alerji bir dönem akut olarak kendisini gösterdikten sonra ortadan kaybolabilir veya bir süre sonra tekrar edebilir. 6 aydan uzun süren alerjik durumlar ise kroniklik kazanmış olabilir.

alerji-nedir.jpg

Alerji İlaçları ve Tedavisi

Alerji ilaçlarının kullanım şekli ve dozajı vücudunuzda var olan alerji belirtilerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bunlar;

Antihistaminikler;

Antihistaminikler, vücutta alerji yaratan faktörlerin semptomlarını yok eder. Kalıntı, aksırık ve sulu akıntıları durdurur. Etkisini kısa sürede gösteren bu grup 24 saat boyunca etkisini korumaya devam eder.

aleri-cesitleri.jpg

Oral Tabletler;

Antihistaminiklere göre daha az etkili olan bu grup çocuk ve gebelerde kullanılmaya daha elverişlidir. Günde dört yahut iki defa gibi sık uygulamaya uygundurlar ve bu anlamda gereklilik gösterirler.

Topikal Sprey Çeşitleri;

Özellikle alerjik reaksiyonunuz nazal bölgede ağırlık gösteriyorsa bu tip burun spreyleri alerjinizi gidermekte yardımcı olacaktır. Kullanım süresi doktorunuzun size tavsiyesine bağlı olarak 3 ila 10 gün arasında değişiklik gösterebilir.

Alerji Nasıl Geçer?

Bu müdahale yöntemleri genel olarak semptomatik olup alerjiyi kökten çözemez. Eğer alerjiniz kaşıntı şeklindeyse ve 3 günden uzun süre devam ettiyse akut ürtiker ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir. Akut ürtiker karşısında antihistaminik tedavisine başlanır. 6 aylık tedavi süresi sonunda antihistaminiklere yanıt vermiyorsanız veya ilacı kullanmadığınız zaman kaşıntınız devam ediyorsa kronik ürtiker ile karşı karşıya olduğunuz anlaşılır ve bu durumda bir üst düzey tedaviye başlanması tercih edilir.

Eğer alerjik bir durum ile karşılaştığınızı düşünüyorsanız geç kalmadan bir doktor yardımı almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir